İNOVASYON VADİSİ GAZİANTEP PROJESİ EKONOMİST'E KONU OLDU     20.09.2006İnovasyon Vadisi Gaziantep projesine yerel ve ulusal basının ilgisi artarak devam ediyor. Son olarak Ekonomist Dergisi’nin 17 Eylül tarihinde yayınlanan son sayısında Gaziantep Sanayi Odası’nın başlatmış olduğu İnovasyon Vadisi Gaziantep projesine geniş yer verildi. Projeden övgüyle bahseden yazıda Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer ile yapılmış bir röportaj da yer aldı. Röportajın tamamı şöyle:

Ekonomist: Gaziantep’te yatırımlar sürüyor mu?

Nejat Koçer: Evet ama farklı alanlara kaymaya başladı. Burası sanayide her yıl Türkiye ortalamasının iki katı büyüyen bir şehirdi. Son aylarda sanayiden ziyade konut, otel, yaşam merkezleri, alışveriş merkezleri tarzında hizmet yatırımları ön plana çıkmaya başladı. Sanayicinin kalifiye eleman sıkıntısı var. İnsanlarımızın çeşitli eğilim yöntemleriyle mesleklerinde kalifiye edilmeleri gerekiyor. Bu sistemin Türkiye çapında başlaması gerekiyor.

Ekonomist: Oda olarak böyle bir çalışmanız var mı?

Nejat Koçer: Geçen yıl halı desinatörü ve tasarımcısı olarak 200 kişiyi eğittik ve iş bulduk. AB ülkeleri içinde en fazla ihracatı İtalya’ya yapıyoruz. 90 kişilik İtalyanca kursu açtık, 300 kişi başvurdu. İtalyan Büyükelçiliği işbirliğiyle İtalya’dan öğretmen getirdik. Dış ticaret elemanı, yönetici asistanı gibi şehirde eksikliğini duyduğumuz her alanda sertifika veren kurslar açıyoruz.

Ekonomist: Son dönemde artan terör olayları bölgede yaşamı nasıl etkiliyor?

Nejat Koçer: Biz tarihimizde hiç yaşamadık. Çünkü burası iş, aş merkezi. Kentte 150 bin kişi istihdam ediliyor. 4’le çarptığınızda 600 bin kişilik bir nüfusu besliyorsunuz. İş ve aşın olduğu yerde birçok şey olmuyor. Doğudan yüksek miktarda göç alıyoruz. Ama dört tarafı teşviklerle çevrili bir iliz. Bu tarihi bir hatadır. Yerinde istihdam edemediğiniz insanları göç ettiriyorsunuz, göç eden insanlar teşvik olmayan bir ile geliyor. Burada onlara iş sağlamaya çalışıyorsunuz. Bu, akla ve mantığa aykırı bir durum. Biz 49 ile teşvik verip Türkiye’nin her yerini sanayileştirmeye çalışıyoruz. Böyle olunca, teşvik teşvik olmaktan çıkıyor.

Ekonomist: Gaziantep’te işler nasıl gidiyor?

Nejat Koçer: Gaziantep her şeye rağmen havaların daha iyi olabildiği bir kent. Bu farkı, bulunduğu coğrafya, girişimci insan faktörü ve bizim gibi mesleki kuruluşların Antep’in önüne koyduğu vizyon projeleri sağlıyor. Bu şehir, ihracatını 5 yılda 6 kat artırdı. 450 milyon dolardan 2005 sonu itibariyle 2 milyar dolar oldu ihracatımız. Bu yıl ise 3 milyar dolara yaklaştı. Bunların hiçbiri tesadüf değil.

Ekonomist: Bu başarıyı nasıl yakaladınız?

Nejat Koçer: GSO olarak son beş yılda çok sayıda proje gerçekleştirdik ve meyvelerini de almaya başladık. Örneğin Türkiye’nin gündemine yeni giren markalaşma olgusunu biz önceden proje olarak başlattık. Herkesin kendi alanında fark yaratması, ulusal ve uluslararası piyasalara bu şekilde çıkması için çaba gösterdik. Gaziantep ilk marka tescilini 1971’de almış. 2003’e kadar da 3 bin 200 marka ve patent tescili alınmış. “Marka Şehir Gaziantep” projemizle yani son üç yılda bu rakam 9 bine ulaştı. Anadolu kentleri içinde rekor kırdık ve onlara örnek olduk. Bu bir uyanıştır, bilinçtir. 2005 yılında bu projemizle Dünya Odalar Kongresi’nde dünya birincisi olduk.

Ekonomist: Projelere devam ediyor musunuz?

Nejat Koçer: Tabii, bu proje sürerken 2006 başında “inovasyon” dedik. “İnovasyon Vadisi Gaziantep” projesini başlattık. Türkiye’nin makro ekonomik dengelerinin değiştiği, karlılıkların düştüğü ve şirketlerin dar alana hapis olduğu bir dönemde fark yaratmak gerekiyordu. Yani biz aynı ürünü üreten bir başka fabrikadan ya da aynı üreten başka bir şehirden bir adım önde olmalıydık.

Ekonomist: Niye İnovasyon Vadisi?

Nejat Koçer: Bu, silikon Vadisi’nden esinlendiğimiz bir şey değil. Biz, üreten ve fark yaratan bir vadi olmak istediğimiz için, “Kurtlar Vadisi”ne ters bir bakış yapmak istedik. Türkiye’de o kadar farklı olaylar, gündemler oluşurken, Türkiye’nin Güneydoğusunda bir şehir üretimde, ihracatta rekorlar kırmış bir durumdayken, aynı zamanda yenilikçi ve fark yaratan olmak zorundaydık. Sanayicimize “Yenilmeyin, yenilenin” çağrısı yaptık. Ar-Ge yapın, ürün geliştirin dedik. Şirketlerimizden inovasyon temsilcilerini odaya bildirmelerini talep ettik. Şubat’tan bugüne 300’e yakın temsilciye eğitim verdik.

Ekonomist: Sonuçlarını almaya başladınız mı?

Nejat Koçer: Evet. Projeyle birlikte çok sayıda şirket ar-ge birimi kurdu, inovasyon temsilcisi aldı. Markalaşma, kurumsallaşma için birimler kuruldu. Örneğin helva yapan bir firmam, Türkiye’de ilk kez krem helva yaptı. Pen imalatçısı firmam, klasik üretimine “artı iki” değer kattı ve reklamlarında bunu öne çıkardı. Çikolata şekerleme firması rakiplerinde olmayan bir ürünle ortaya çıktı. Çok büyük bir tekstil firmamız kendisinin ürettirdiği organik renkli pamuktan iplik ihracatına başladı. Tüm bunlar yeni anlayışın ürünleri.

Nejat Koçer, ekonominin önündeki tıkanıkların aşılması için artık makro değil mikro önlemlerin alınması gerektiğini ileri sürüyor. Koçer önerilerini şöyle sıralıyor:

“Üretim maliyetleri içinde en önemli sorun işçilik üzerindeki yükler. KDV indiriminden sonra bu konuda bir çalışma başlatıldı ancak sonuç çıkmadı. İkincisi kur politikasında mikro tedbir, yani dalgalı kur sisteminin aslında dalgalı olmadığını, yerine göre müdahale yapıldığını biz biliyoruz. O zaman Türkiye’nin rekabetçi olabilmesi için bu kur politikasının yeniden oluşturulması ya da yeniden tanımlanmasına ihtiyaç var. Bir diğer konu ek istihdamlar. 49 işçinin üstüne çıktığınızda 6 — 7 tane ilave istihdam yükü geliyor. Bu da üreticiyi kayıtdışılığa itiyor. Enerji fiyatları bir diğer konu. AB ülkelerine göre enerjiyi yüksek fiyatta kullanıyorsam, işçilikte vergilerim ağırsa, bu konularda destek bekliyoruz. İstihdamı, ihracatı artırmak, gelir dağılımını iyileştirmek istiyorsak girişimciye yardımcı olmak, insanımıza iş bulmak ve kayıtlı ekonomiye geçmek zorundayız. Bütün bunların temelinde de basit bazı engeller varsa bunları aşmak zorundayız.”

BASINDAN SEÇMELER

 
BÜTÜN HABERLER
alt
|
|
|
|
© 2006 Gaziantep Sanayi Odası